לנוע קדימה – לעבוד עם סוסים אחרת

איך שינוי תפיסתי שמחזיר לסוסים את חופש הבחירה וההנאה שבמשחק מייצר תקשורת חוצה גבולות. ולמה משחק, תחושת מסוגלות, ובחירה יכולים להדהיר אותנו ואת הסוסים לצידנו קדימה הלכה למעשה.

״יש אנשים שעובדים עם הסוסים שלהם ויש אנשים שמבזבזים את הזמן בלשחק… ״

זה משפט שנזרק לעברי פעם ע״י שופטת דרסאז׳ שבמקרה עברה בפנסיון בו הסוסה שלי גדלה והתבוננה על הנסיונות הראשונים (והלא כל כך חינניים) שלי ושל הסוסה שלי לשנות את התקשורת שלנו.

למשחק (Play) יצא ״שם רע״. ביזבוז זמן, עיסוק מחוסר חשיבות, רצינות או ערך, עשייה ילדותית, להעביר את הזמן.
אבל, למשחק יש תפקיד וערך מהותי בחיים. יש לו הרבה צורות ביטוי והוא חלק בלתי נפרד מעולם התוכן היומיומי של מבוגרים, ילדים ובעלי חיים כאחד. משחק הוא צורך בסיסי והוא מונע על ידי מוטיבציה פנימית.

מה זה בדיוק משחק ומה יכולה להיות התפקיד שלו במפגש שלנו עם סוסים?

משחק הוא מנגנון אבולוציוני ללמידה, להתנסות, לתרגול ולשכלול מיומנויות פיזיות וחברתיות אצל סוסים ואנשים.
דרך משחק אפשר ללמוד על עצמנו ועל אחרים, ללמוד שליטה עצמית, לפרק מתח, להעצים, לפתח יצירתיות, להחלים, לחזק ולקשור קשרי חברות. משחק מעודד סקרנות, הוא המקום בו אפשר ללמוד על אמון ועל גבולות, המקום בו עולמות נבראים ותפקידים מתהפכים, הוא דרך לחוות הנאה וקשת של רגשות חיוביים נוספים יחד. הוא הדבק שיכול לחבר ביננו ולאפשר דו שיח ותקשורת חוצה גבולות בין אנשים וסוסים.

בפוסט הקודם הרחבתי על רגשות (כן, גם לסוסים יש רגשות…), נגעתי בנקודה שלכל חוויה רגשית יש ערך פנימי אינדיבדואלי Valance (חיובי או שלילי, נעים / לא נעים) ועוצמה משתנה Arousal (מידת העוררות שהחוויה מעוררת – שנעה בין התרגשות רבה או הרגשה נטראלית).

בכדי להבין את התפקיד של משחק בתקשורת עם סוסים אני רוצה להרחיב עוד על סוגי הנעה/מוטיבציה.

מוטיבציה היא מכלול התהליכים אשר מעוררים, מכוונים ומשמרים התנהגות.
כמו שהרחבתי בפוסט הקודם, המוטיבציה (ההנעה) בתקשורת המקובלת הרווחת בעבודה עם סוסים היא דרך חיזוקים שליליים (לחץ והרפייה) או ׳למידה המנעותית׳. הסוס מבצע התנהגות בכדי להמנע מתוצאה לא נעימה, שמעוררת רגש שלילי (למשל הנפת שוט, לחץ עם רגליים וכו׳).

יש גם אפשרות אחרת לתקשורת והנעה של סוסים המבוססת על חיזוקים חיוביים: חיזוקים חיוביים –  למידה אפטטיבית –  הסוס מבצע התנהגות בכדי להשיג תוצאה נעימה או מהנה שמעוררת רגש חיובי (למשל משהו טעים לאכול, גירוד נעים, משחק אהוב וכו׳).

בשני האופנים ההתנהגות שהסוס מבצע יכולה להיות זהה, אבל הרגש שמניע את ההתנהגות והחוויה הפנימית שונים באופן מהותי.

בשני אופני התקשורת האלו המוטיבציה היא מוטיבציה חיצונית – בה המניע להתנהגות הוא חיצוני, הרצון לקבל תגמול או להימנע מעונש.

כשמתבוננים על מוטבציה מקובל להגדיר מוטיבציה גם על פי איכות של מוטיבציה :
מוטיבציה פנימית, אוטונומית* (*Self-Determination Theory) – שמאופיינת על ידי תחושה פנימית, ׳בשביל ההנאה׳ או הסיפוק שבעשיה. משחק הוא צורך הטבוע בנו ופעולה מהנה בזכות עצמה, בשונה מפעולה שנעשית עבור מניע חיצוני.

מוטיבציה אוטונומית מתאפשרת בהימצאות שלושה תנאים בסיסיים:
אוטונומיה – או חירות אישית, תחושת שליטה, בחירה, חופש להתנסות
מסוגלות – קומפטנטיות, כשירות, תחושת הצלחה
השתייכות – חיבור, סינכרון, שיקוף, קירבה, חברותא, להיות מוערך, לדאוג לאחר, להיות חלק מקבוצה

מוטיבציה פנימית וחיצונית נמצאות על גבי ספקטרום. ועשייה שמונעת על ידי מוטיבציה חיצונית יכולה להשתנות עם הזמן ולהפוך למונעת על ידי מוטבציה פנימית וההפך (לדוגמא: כשילד לומד לקרוא הוא מונע במרבית המקרים ממוטיבציה חיצונית – לאחר שהמיומנות נרכשה המוטיבציה לקרוא יכולה להפוך למוטיבציה אוטונומית לשם ההנאה שבדבר)

המשחק (Play) שמונע ע״י מוטיבציה פנימית מרחיב את העבודה עם תקשורת אמפטית וחיזוקים חיוביים, הוא מחזק ומשקם, מגביר את תחושת המסוגלות, את העניין וההנאה ומאפשר לסוס ללמוד, למצוא ולהמציא את הפתרונות שלו באופן ובקצב הייחודי לו, להפנים ולהעצים את הלמידה ולהפוך לפרטנר נלהב שעכשיו האתגר מולו הוא לא – איך לתפוס אותו ולהביא אותו מהמרעה למגרש  – אלא  – איך לסיים את המשחק המשותף בלי לגרום לו לעוגמת נפש. והחלק הכי טוב בכל העניין הוא שזה מעצים בשבילנו, באותה מידה, מלמד על עצמנו ומספק בצורה בלתי רגילה.

משחק הוא משנה-צורה ויכול להכיל למידה והתנהגויות מגוונות, כמו: להישטף, לעלות לקרון, לצעוד ב – Shoulder-in או לרוץ בסנכרון זה לצד זה כל אלו יכולים להפוך למשחק מהנה.

2016-In-Every-Job-That-Must-Be-Done-Mary-Poppins-Quotes-Inspirational-Motivational-Poster-Art-Wall

כל ילד בגן יודע שאי אפשר להכריח בכוח מישהו אחר לשחק.
גם במשחק לצד סוסים שימוש בלמידה המנעותית, או אמצעי אחר לשליטה לא יאפשר משחק אמיתי
בכדי שמשחק אמיתי יתקיים ישנים מספר כללים:

  1.  המשחק צריך להיות מהנה לסוסים ולאנשים.
  2. המשחק צריך להרגיש בטוח לסוסים ולאנשים.
  3. ההשתתפות בו צריכה להיות וולנטרית (מרצון).
  4. כל אחד יכול לעזוב בכל רגע.

שינוי המבט והתפיסה לגבי התפקיד שלנו ושלהם בא לידי ביטוי באופן התקשורת ובאיכות הקשר.
כשאנחנו נרחיב את הפעילויות שאנחנו עושים יחד עם סוסים ונראה את הסוסים שנמצאים לצידנו כמו שהם, שלמים ומושלמים כל אחד באופן המיוחד לו, נוכל להחליף את כובע המאמן יודע כל בכובע של שותף לתהליך חקירה, צמיחה ולמידה משותפת. הסוס הצייתן שמונע מכוח העזרים והשוט יהפוך לסוס סקרן, פרטנר נלהב שפועל בשיתוף פעולה ומתוך בחירה חופשית ושמח לללמוד ולהנות יחד.

אז איך מאפשרים להם לבחור? ואיך ביומכניקה, תנועה ודראסג׳ קשורים לכל אלו? איך סוסים משחקים? ואיך לא חוצים את הקו בין עוררות חיובית להתרגשות מוגזמת או תסכול?

בואו ללמוד לעבוד עם סוסים אחרת, ללמוד עוד על רגשות, על התנהגות, ללמוד להשתמש במשחק, מוטיבציה ותנועה, לעבוד עם Clicker Training חיזוקים חיוביים לצד מאמנים ומנחים מהשורה הראשונה מהארץ והעולם, עם חוקרי התנהגות, ומומחים בביומכניקה. להתבונן מחדש בסוסים וליצור שפה משותפת.

Save

3 מחשבות על “לנוע קדימה – לעבוד עם סוסים אחרת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s