האם Timing is everything ?

בפתחה של שנת הלימודים בבית הספר ושבועות ספורים לפני פתיחת המחזור החדש לתכנית הלימודים אני מהרהרת במיומנויות שנדרשות לאימון, השפעה על למידה והתנהגות של אחרים.
אני חוקרת, מתרגלת, לומדת ומלמדת כבר למעלה מעשר שנים במסגרות שונות ועם הסוסים שלי – התנהגות ותהליכי למידה מבוססיי חיזוקים חיוביים עם סוסים.
הפוסט הזה מתבונן במיומנויות להם אנחנו – האנשים – נדרשים כאשר אנחנו רוצים ללמד סוסים ולהשפיע על התנהגות באופן לא מאיים, שאינו מונע מכוחם של לחץ והימנעות.
מיומנויות של מאמנים, אנשי סוסים או תלמידים שמתרגלים תקשורת מבוססת חיזוקים חיוביים.

המיומנויות הנדרשות בתקשורת מבוססת חיזוקים חיוביים הן מיומנויות נרכשות, וכמו בכל מיומנות אחרת, הקצב והמאמץ הנדרשים לרכוש או לשכלל את היכולות שלנו משתנים מאדם לאדם. אבל בניגוד למיומנויות של קריאה או כתיבה, בשכלול היכולות של תקשורת מבוססת חיזוקים חיוביים לא מגיע הרגע שבו אנחנו ׳מסיימים ללמוד׳, יום שבו אנחנו אומרים לעצמנו ׳אני כבר יודע׳.
הלמידה הזו יותר דומה למסע, וכל שנה ׳הנוף׳ או היכולות והפרספקטיבה שלנו משתנים מעט ומשתכללים, וכמו בכל מסע של השתנות ולמידה נדרשת מאיתנו ההסכמה לצאת מאזור הנוחות, לשחרר את הדרישה ל׳מושלמות׳, להישאר פתוחים, לתת אמון בתהליך וללמוד להנות מהדרך.

אחת המיומנויות הראשונות שעולות בהקשר של אימון מבוסס חיזוקים חיוביים היא התזמון  –
יש ביטוי באנגלית שקובע שתזמון זה הכל timing is everything.
ההגדרה המילונית של תזמון או עיתוי:
״קטע ברצף הזמן שבו דבר מה מתרחש או אמור להתרחש, הזמן שבו מתרחש דבר ביחס לדברים אחרים״.

תזמון חשוב בכל תחומי החיים שלנו, ובכל גישה שנבחר לעבוד איתה. זו מיומנות קריטית לפתח כשאנחנו מתכננים תהליך למידה ומאמנים סוסים עם מרקר* (קליקר / סמן ויזואלי, תחושתי או קולי). כשאנחנו נעזרים בקליקר (הצליל או הקליק) יאפשר להצביע על רגע בודד, על מיקרו התנהגות, לסמן ולהגיד לסוס שלנו שזו ההתנהגות הרצויה, זו ההתנהגות עבורה הסוס יתוגמל ועליה ישתלם לו לחזור.


כדי לתרגל תזמון נכון להקלקה עלינו ללמוד להתבונן, להכיר את ההתנהגות המבוקשת באופן מדוקדק, איזה התנהגות מקדימה אותה בדרך כלל ולהגדיר רגע נבחר. עלינו לתרגל תיאום יד-עין, קואורדינציה בין תנועת היד שלנו האוחזת בקליקר לבין המידע החזותי שמולנו. זו מיומנות נרכשת, לכל אחד נדרש הזמן שלו לשכלל אותה ויש תרגילים רבים ושונים שנעזר בהם לצד הסוסים ועוד לפני התרגול עם הסוסים.

בכדי לשכלל רכיב בתוך המיומנות הזו נסו לעצור את הסרטונים ברגע בו הסוס נמצא בגבולות קו המתאר.
כמה פעמים לקח לכם עד שהצלחתם? האם סרטון אחד הרגיש יותר קל מהשני? האם אתם מגיעים לאותה מיומנות בשתי הידיים?

יש השפעות אחרות של תזמון בתוך תהליך הלמידה, למשל מתי להתחיל או לסיים אימון, אם נזרז או נעמיס יותר מדי ניצור בלבול או לחץ, לא נצליח לבנות מספיק ביטחון או מיומנות והלמידה תתפרק.

העובדה שאתן לסוס פיסת גזר במהלך הלמידה לא מבטיחה בהכרח שהסוס אכן חווה חוויה חיובית. יש הרבה גורמים שיכולים להשפיע על החוויה. כדי לתכנן תהליך למידה חיובי ומיטבי עלינו לרכוש ולשכלל מיומנויות רבות, להבין צרכים והתנהגות של סוסים, לפרק כל התנהגות לרכיבים שונים ולצעדים קטנים ברי השגה, לבחור באופן מושכל את האסטרטגיה המתאימה לתהליך בהתאם לסוס ולמשימה שלפנינו.

עלינו להתבונן וללמוד את הסוס האינדיבידואלי שלפנינו, לפתח מיומנויות לקריאת ׳שפת גוף סוסית׳, לפתח פרספקטיבה שקושרת בין התנהגות לסביבה ותאפשר לנו לנתח ולנבא חזרה או התמעטות של התנהגות.

עלינו ללמוד מתי לשמר או לשנות את הקצב (הריתמוס) שנוצר בתוך *לולאה של למידה (רצף שחוזר על עצמו ומיצר או משמר התנהגות). הקצב נותן לנו ולסוס הלומד מושג לגבי מהות ומהימנות ההתנהגות ומתי הזמן להתקדם, לשכלל או להעלות את המורכבות של למידה שנרכשה.

Screen Shot 2019-09-03 at 9.29.05 PM
המונח אימון בלולאות נטבע עלי ידי אלכסנדרה קורלנד ,(Alexandra Kurland) הנחשבת למאמנת הסוסים מהראשונות להשתמש באימון קליקר, לפתוח את הדלת ולסלול את הדרך למאמני סוסים רבים אחריה.

אם חיזוקים חיוביים הם אבני הבניין של התקשורת שלנו עלינו לפתח מיומנות ל׳חיזוק׳. לבדוק וללמוד מה מחזק* (מרגיש נעם/רצוי/טעים) עבור הסוס שלפנינו, היכן ומה הטכניקה המתאימה להציג את החיזוק, האם להשתמש באוכל בגירוד או בהתנהגות קודמת שנלמדה בחיזוקים חיוביים.

וכמובן, בין המיומנויות החשובות מכל לפיתוח כדי להצליח ללמד הן הפתיחות והגמישות לפגוש את הסוס כשהכוונה שלנו היא הקשבה – לגלות מהי ההתנהגות שהסוס שלפנינו יכול להציע כרגע, והציפיה שלנו היא לנסח יחד את הדרך ולתת לסוס הלומד לצידנו להשפיע על מהלך הלמידה בכדי לשמר חוויה מושכת, עם מידה תואמת של אתגר והנאה ללא תסכול או פחד לשני הצדדים.

יש עוד מיומנויות רבות המרכיבות את הכלים ועולם התוכן העשיר של אימון בגישה חיובית עם סוסים. גישה המאפשרת לסוסים ואנשים לחוות תהליכי למידה מתגמלים מעצימים, ולגלות שיתוף פעולה וחיבור מרגש.

אני מזמינה אתכם לצאת למסע מתגמל משלכם, להנות מ׳הנוף בדרך׳ ולהצטרף לתוכנית לימודים ייחודית, בה הגישה האמפתית ללמידה פונה לסוסים ואנשים גם יחד, ללמוד על אתולוגיה, מדעי-המוח, מדעי-ההתנהגות. להתבונן בעיניים חדשות על שפת גוף והתנהגות, לרכוש כלים ומיומנויות לאימון סוסים מבוסס חיזוקים חיוביים ולמצוא תקשורת ממגנטת המאפשרת להרחיב את הבחירה והאפשרויות עבורנו ועבור הסוסים, להתגבר על פחדים, להעמיק את החיבור ולהנות מלמידה וההרפתקה שבדרך.

פרטים נוספים על התוכנית והמנחים ניתן למצוא באתר
ו/או ליצור קשר טלפוני

052-5111495 ענת שלו

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s