Intent & Expectations

כוונות וציפיות
גדלים איתנו במשפחה שני כלבים אהובים, ספוט וניקו. שניהם מכירים היטב את המילה ׳טיול׳ ואת ההבטחה שמגיעה איתה ליציאה משותפת להרפתקה בחוץ. בדרך כלל כשמישהו מאיתנו אומר את המילה ׳טיול׳ בקול רם ניקו פורץ בריקוד תנועתי נרגש שכולל סיבובים במקום, קפיצות ושלל התנהגויות נלהבות אחרות.
DJBP8338
כשאנחנו משוחחים או מתכננים יציאה מהבית, בשביל לא להלהיב את הכלבים אנחנו נמנעים מלהשמיע את המילה הספציפית עד הרגע האחרון, אנחנו מאייתים את המילה או ממציאים מילות קוד חלופיות.
אורי (הבן שלי, שהתחיל השנה את כיתה ג׳) חלק איתי את האבחנה שלו שלא בכל הקשר שאנחנו אומרים את המילה ׳טיול׳ ניקו מגיב באופן זהה, הוא תמיד מכשכש בזנב ומרים את המבט אבל לא תמיד יוצא בריקוד מרוגש.
ולפעמים הוא מתרגש ונראה שהוא יודע שאנחנו הולכים להגיד – ׳טיול׳ – רגע לפני שאמרנו את המילה עצמה.

ציפייה וכוונה משפיעות ומשנות את ההתנהגות שלנו גם אם אנחנו לא ממש מודעים לעניין.

Expectations are translated into a whole set of tiny behavior changes that effect the beings around us

לעניין הזה יש השלכות רבות ושונות. אחת מהן, במפגש שלנו עם סוסים, היא במקרים בהם נפעל מתוך נקודת מבט מצומצמת ושיפוטית בלי באמת לפגוש את הסוס שנמצא לפנינו.

כתבתי בעבר על הבעייתיות בהצמדת תווית לסוסים. תוויות כמו סוס ׳מסוכן׳, ׳דומיננטי׳, ׳פחדן׳ או ׳עקשן׳… הצמדת תוויות מצמצמת את המבט שלנו (הוא פחדן אז אי אפשר להוציא אותו לטיול) – במקום להרחיב את המבט לזיהוי ההתנהגויות השונות, הגירוי הסביבתי שמפעיל אותן והתוצאה שמחזקת את ההתנהגויות החוזרות, תמונה שתחזיר לנו, אם נבחר בכך, את הכוח לשנות ולהשפיע (עוד בנושא).

ציפייה והתכוונות ישפיעו על הסוס שמולנו גם במקרים בהם אנחנו משתמשים בלחץ לאכיפת הרצונות שלנו, כמו שקורה בתקשורת מבוססת חיזוקים שליליים* או ענישה (עוד בנושא) אבל גם כשאנחנו מפעילים לחץ מסוג אחר – הלחץ למלא את המאווים שלנו גם כשאלו מתוקשרים באמצעות חיזוקים חיוביים. הלך רוח שמייצר לחץ וממלא את כל ׳שדה הראייה׳ שלנו עלול למנוע מאיתנו לפגוש את הסוס שניצב מולנו – ממש עכשיו
פרוותי,
מתנהג,
שלם ומושלם.

עולם רחב של תגליות משותפות ולמידה מחכה לנו כשנתבונן ונקשיב בפתיחות וסקרנות לסוס שלפנינו (בין אם נצליח להגיע במהלך המפגש אל התוצאה שאנחנו כיוונו אליה או לא) ואולי נוכל על הדרך למצוא פתרונות חדשים וללמוד משהו על עצמנו ועל הסוס שלפנינו.

GEKA7968
בוטן מדגים את הגרסה שלו לחקירת תנועה ושיווי משקל כשאני מציגה לו בפעם הראשונה נדנדה קטנה. מעולם לא תרגלנו יחד סיבוב סביב משטח מתנדנד או קבוע והכוונה הראשונית היא לעודד אותו להתנסות לתרגל העברת משקל והפרדת תנועה בין ימין לשמאל ברגלים הקדמיות אבל הרעיון שלו לא פחות מעניין, ומספק חקירה והתנסות אחרת.

דוקטור סוזן פרידמן, אחת האושיות המובילות היום בעולם התוכן של ניתוח התנהגות* (*Behavior Analysis) ואימון מבוסס חיזוקים חיוביים (מרצה ויועצת למטפלים ומאמנים מקשת רחבה של התמחויות ברחבי העולם) כתבה שאם היא הייתה מתבקשת ליצור את הרשימה הכי קצרה לתיאור המיומנויות הנדרשות בכדי להצטיין באימון* (*expert training skills) , היא הייתה מציינת מיומנות אחת בלבד. המיומנות החשובה מכולן:
מאמנים מצוינים נותנים לעצמם להיות מושפעים מהתנהגות הלומד שלהם.

…most important skill of all: Expert trainers allow themselves to be influenced by their learner's behavior.

גם באינטראקציות שלכאורה לא נוכל במסגרתן לשחרר את האג׳נדה שלנו (הציפיות), למשל כשאנחנו מתרגלים עם הסוסים התנהגויות של טיפולים רפואיים, כשהמטלף או המפרזל מגיע, כשאנחנו מבקשים מסוס לעלות לקרון או במקרים רבים אחרים, אם נסיר את הלחץ ונשאיר מידה מסוימת של פתיחות להקשיב ולזרום עם הסוסים שלפנינו (לתת מקום להתנהגות שלהם להשפיע על הדרך בה אנחנו ניגשים למשימה), אז נוכל לגלות דרכים רבות להשגת המטרות שלנו בתהליך שיהיה מכבד ונעים יותר לכולם.

כשהכוונה שלנו היא הקשבה – לגלות מה הם יכולים להציע,
והציפיה שלנו היא דו שיחלנסח יחד את הדרך,
באופן מרגש שיתוף הפעולה מתרחב.

אני מזמינה אתכם לגלות את היתרונות של גישה אחרת לקשר ותקשורת עם סוסים, להצטרף לזרם הולך וגדל של אנשי סוסים שבוחנים ומתבוננים מחדש בתפיסה ובתנאי החיים שאנחנו מיעדים לסוסים.
ללמוד על אתולוגיה, מדעי-המוח, מדעי-ההתנהגות. למצוא דרך חדשה להתבונן בהתנהגות ולהשתמש בתקשורת מבוססת  חיזוקים חיוביים באופן אמפתי.

2 מחשבות על “Intent & Expectations

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s